TÜRKİYE’DE IRAK VE SURİYE KRİZİNDEN ETKİLENEN MÜLTECİLER İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ DESTEK PROJESİ

“Türkiye’de Irak ve Suriye Krizinden Etkilenen Mülteciler İçin Geliştirilmiş Destek Projesi”, Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) iş birliğiyle Aralık 2017’de başlamıştır.

24 ay boyunca devam edecek proje, Düzce, Karabük, Kırıkkale, Ordu, Sakarya ve Yalova’daki ofisler aracılığıyla Suriye ve Irak krizinden etkilenmiş mültecilerin korunmasını ve sosyal uyumunu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda Mobil Danışmanlık Ekipleri kurulmuş ve toplamda 29 ildeki mültecilere ulaşmak hedeflenmiştir.

Bu kapsamda, ofisler ve mobil ekiplerce sağlanan danışmanlıklar, yönlendirmeler, sosyal uyum çalışmalarıyla özellikle Iraklı mültecilerin sosyal yaşama katılımının artması, hak ve hizmetlere ulaşımın geliştirilmesi ve ev sahibi toplulukla arasındaki iletişimin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

SGDD ve MUDEM çalışanları mültecilere, hak ve yükümlülükler, temel sağlık hizmetleri, sosyal uyum faaliyetleri, farkındalık arttırma çalışmaları ve yaşam becerilerini geliştirme konularında destek sağlamaktadır.

Projede ayrıca, medya ve belediye çalışanları ile birlikte düzenlenecek eğitimler ve çalıştaylar aracılığıyla yerel ve ulusal koruma mekanizmalarının güçlendirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca yerel yönetimlerin mülteciler için ayırdıkları kapasitelerin ve sosyal uyuma sağladıkları katkının geliştirilmesine destek olmak da projenin bir diğer amacıdır.

Adres

Aşağı Dikmen Mah. Galip Erdem Cad. No:42
Çankaya / Ankara

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği – Tüm hakları saklıdır.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish